Jak změní covid podobu kanceláří?

Pandemie koronaviru ovlivnila celou řadu zaběhnutých zvyklostí a pro mnoho lidí notně pozměnila způsob, jakým pracují. Zejména kancelářské a administrativní pozice po velkou část pandemického roku pracovaly z domova a teprve nyní, s postupující vakcinací, se pomalu vrací do svých kanceláří. Ty už ale možná leckde nebudou stejné jako dříve. Jak doba post-covidová změní jejich fyzickou podobu i účel?

Odborníci se shodují, že administrativní prostory řady firem projdou kvůli koronaviru podstatnou proměnou. V prvé řadě se pravděpodobně zvětší prostorová dotace pro jednotlivé pracovníky, aby v budoucnu v případě návratu pandemie byly zajištěny bezpečné odstupy zaměstnanců při práci. Lze očekávat tendenci k větším a otevřenějším administrativním prostorům, a tak se některé firmy možná nevyhnou předělávkám a rekonstrukcím.

Pro majitele montovaných ocelových hal bude situace o něco jednodušší, neboť tyto stavby nabízejí snazší možnosti úprav prostor a přístaveb. Se systémem Borga lze rozšíření haly vyřešit během několika málo týdnů. Zároveň je možné o ocelovou montovanou přístavbu rozšířit i budovy z jiných materiálů. Naši zkušení profesionálové dokážou nalézt vhodné řešení pro téměř jakýkoliv objekt.

Dále ovšem dle predikcí vzroste důležitost konferenčních prostorů a míst dedikovaných k setkávání týmů na úkor uzavřených a oddělených kanceláří. Pro zaměstnance, jejichž náplň práce to umožňuje, totiž celá řada firem pravděpodobně zavede takzvaný model hybridní kanceláře.

Ten je spojením tradiční kanceláře a home office: zaměstnanec bude samostatnou část své práce vykonávat z domova a jednou až dvakrát týdně přijde do firmy spolupracovat v rámci týmu, poradit se s vedoucími či si jen užít trochu společného času s kolegy. Podle organizace McKinsey Global Institute se hybridní model nebo částečný home office má šanci do budoucna prosadit až u čtvrtiny pracovní síly z vyspělých zemí.

Zajímavým trendem, na který se podle expertů můžeme těšit, je práce venku – alespoň tedy v teplejších měsících roku. Práce na čerstvém vzduchu má řadu výhod pro psychiku i fyzické zdraví pracovníků a její obliba v budoucnosti nejspíše poroste. Pokud firmy chtějí svým pracovníkům tuto možnost nabídnout, je samozřejmě potřeba investovat do úprav okolí. Příhodné je například vybudování balkónů, altánů či zastřešených teras s pracovními stolky pro práci vsedě a případně i vestoje.