Modulární výstavbu čeká i vlivem covidu prudký růst

Ocel je ve stavebním průmyslu tradičním a léty prověřeným materiálem s řadou výhod. Mimo jiné je jako stvořená pro výrobu prefabrikovaných dílů, které jsou základem pro takzvanou modulární architekturu. Ta patří mezi současné moderní trendy výstavby a může být jednou z cest k řešení neuspokojivé situace na trhu s bydlením, stejně jako prostředkem ke zrychlení a zlevnění průmyslové, zemědělské, ale třeba i veřejné výstavby.

Podle agentury Fortune Business Insights dosáhl v roce 2020 trh modulární výstavby hodnoty 72,11 miliardy USD a čeká jej výrazný růst: v roce 2028 by měl dosáhnout velikosti 114,78 miliardy USD. Modulární výstavba nabízí oproti té tradiční nižší náklady, rychlejší výstavbu i redukci odpadu. Dle společnosti Vesta Modular může modulární výstavba, a to i když je zhotovena kompletně na míru, zabrat jen polovinu času oproti tradiční výstavbě. Mimo to je ekologičtější a významným benefitem je také mimořádná flexibilita řešení.

Za růstovým trendem modulární výstavby stojí i aktuální pandemická situace. Odborníci očekávají, že poptávka po modulárních řešeních vzroste mimo jiné i proto, že průmyslový, komerční a vzdělávací sektor potřebuje dostát zvýšeným nárokům na prostor kvůli přetrvávajícímu důrazu na společenský odstup.

Svou roli však sehraje také potřeba efektivnějších řešení při stavbě v případech, kdy se nedostává pracovní síly (což v době covidu nastalo hlavně kvůli vyšší nemocnosti, karanténám či nutnosti pečovat o blízké).

Jedním z nejrychleji rostoucích sektorů modulární výstavby je přitom výstavba komerční. Zde vedou zejména modulární a mobilní kanceláře, ale také modulární řešení pro vybavení sportovišť (například novinářské lóže nebo stánky s občerstvením) nebo pro hotely a jiná ubytovací zařízení.

Modulární řešení úspěšně využíváme i my ve společnosti Borga. Příkladem budiž náš systém Quick and Easy pro stavby montovaných ocelových hal nebo naše modulární hangáry.