Ocel v módě? Šaty pro Oscary i boty pro Lady Gagu

Ocel je materiál s mimořádně variabilním využitím. Slouží ve stavebnictví i dopravě, energetickém průmyslu, ale třeba také umění. Lze ji potkat i tam, kde byste ji vůbec nečekali. Například v módním odvětví – a ne, nejedná se o šperky.

Švédská ocel je světově proslulým pojmem. A Naim Josefi, švédský módní návrhář, se tento ikonický kov rozhodl proslavit i ve světě módy a zároveň tak posouvat hranice kreativity. V lednu 2017 během švédského Fashion Weeku předvedl trojici dámských šatů, jejichž dominantní prvek tvořily pásy pajetek vyrobených z velmi tenkých plátků oceli – jejich tloušťka dosahuje jen asi 0,022 milimetrů.

Při tvorbě pajetkových pásů spolupracoval Josefi se společností voestalpine Precision Strip AB, která produkuje špičkovou nástrojovou ocel používanou například pro čepele skalpelů či holicích břitev. Její technologové byli díky řadě experimentů s oxidací dokonce schopni pro Josefiho vytvořit ocelové pásy v různých odstínech modré. Šaty z asi 6 000 pajetek vyrobených z této modré oceli se pak staly ústředním kouskem kolekce, kterou Josefi na švédském fashion weeku předvedl.

„Ocelové šaty“ sklidily velký ohlas, a tak není divu, že se obdobný model, tentokrát ze stříbrných proužků, objevil hned v únoru 2017 na předávání filmových Oscarů, kde šaty vynesla herečka Bahar Pars.

Zkušenosti s prací s ocelí ovšem Naim Josefi získal ještě dříve. V roce 2015, tehdy ve spolupráci se švédskou strojírenskou společností Sandvik AB, navrhnul pro zpěvačku Lady Gagu jedinečné ocelové boty, jimž následně vdechl život pomocí 3D tisku.

O kvalitě švédské oceli víme své i my v Borga. Přestože vás do ní (zatím) obléknout neumíme, věřte, že vašim průmyslovým, zemědělským či sportovním halám bude ocelový kabátek slušet.