Ocel ve službách kultury: 3 dechberoucí koncertní budovy

Díky oceli vznikají všude po světě úžasné stavby. V minulosti jsme vám představili například impozantní mrakodrapy či vyhlídkové věže, majestátní mosty nebo úchvatné sportovní stadiony. Dnes se podíváme na příklady moderní elegance, kterou ocelové konstrukce tak výborně naplňují, zhmotněné ve třech dechberoucích koncertních budovách.

Walt Disney Concert Hall

Tradiční pohádky ze studia Walta Disneyho se bez hudby neobejdou, a tak není divu, že i koncertní budova nesoucí jméno „krále animáků“ sama vypadá jako z pohádky, byť velmi moderní. Najdete ji v americkém Los Angeles a je dílem jednoho z nejvýznamnějších moderních architektů Franka Gehryho.

Její život se začal formovat již v roce 1987, kdy vdova po Waltu Disneym Lillian věnovala městu LA 50 milionů dolarů na stavbu kulturní budovy, která by byla darem místním obyvatelům a zároveň poctou jejímu zesnulému muži.

Frank Gehry předložil první návrh stavby již roku 1991, avšak na otevření si Walt Disney Concert Hall musela počkat až do roku 2003. Vnější plášť budovy z nerezové oceli připomíná plachty lodi vlnící se ve větru a leštěný povrch v noci zrcadlí bohatá světla „města andělů.“ V kontrastu s moderním vnějším vzhledem stojí hlavní koncertní sál, který je vyroben z tvrdého dřeva. I díku tomu se Walt Disney Concert Hall pyšní prvotřídní akustikou.

Harpa Concert Hall

Harpa je jednou z nejvýraznějších dominant islandského hlavního města Reykjavíku. Budova otevřená roku 2011 a ověnčená několika architektonickými oceněními vznikla ve spolupráci islandských a dánských architektů a inspirací pro její vzhled se staly krystaly čediče – horniny, která se na Islandu hojně vyskytuje. Hlavním vzhledovým rysem je ocelový rám, v němž jsou vsazeny tabule skla různých barev.

Své jméno Harpa získala výběrem z návrhů veřejnosti a odkazuje na hudební nástroj harfu, ale také na jeden z měsíců starého nordického kalendáře. První den daného měsíce přitom tradičně připadá na začátek léta, kdy příroda ožívá a vracejí se do ní barvy.

Guangzhou Opera House

Architektonický skvost z čínského Kantonu dokončený roku 2010 a pro veřejnost otevřený o rok později, nese charakteristické rysy děl britsko-irácké architektky a „královny křivek“ Zahy Hadid. Operní dům leží na břehu Perlové řeky a jeho tvar připomíná erozí obroušený říční oblázek.

Budova z 12 000 tun oceli obsahuje hlavní koncertní místnost pro 1 800 návštěvníků a menší divadelní a multifunkční sál pro zhruba 400 osob. Dechberoucí pohled nabízí operní dům zájemcům především v noci, kdy je bohatě nasvícen a září jako hvězda na noční obloze.