
Horko na padnutí? Sáhněte po správném ventilačním systému
Každá hala představuje dynamický systém se svými vlastními pravidly a podmínkami. Ty nejsou stálé, ale mění se v závislosti na typu provozu, který v prostorách probíhá. Odlišné ovzduší je v hale s pásovou výrobou, ve vystavovacích prostorách nebo v zemědělském skladu.
Zásadní roli hraje i okolí haly, a především pak momentální roční období a počasí. Ačkoliv je naší snahou výrobu a sklad od okolních vlivů izolovat, z logiky věci mezi vnitřními prostorami a vnějškem probíhá výměna materiálu i energie.
Na podmínky v hale má vliv celá řada faktorů. Osvětlení má pod palcem světelný systém, teplotu řídí (zejména u chladicích skladů) výkonné agregátory. V průběhu dne i roku se prostředí mění. Vzhledem k rozlehlosti hal a segmentům s odlišným účelem navíc není na všech místech stejné. V zimním období se na úrovni podlahy kumuluje vlhkost. V létě se zase pod střechou shromažďuje suchý, teplý vzduch, kterému je potřeba bránit rekuperací. Podobným problémům předchází především ventilace.
Centralizované systémy za zenitem
Tradičně se o proudění vzduchu v halách starají výkonné centrální jednotky, ty ale v posledních letech přestávají stačit. K promíchávání, rozptylu a odsávání vzduchu využívají složitý systém rozvodných šachet a potrubí.
Právě ten je však často nevítanou přítěží. Jeho údržba je drahá, kvůli špatné přístupnosti se čištění šachet pojí s odstavením celého provozu. Centralizované systémy nejsou příliš efektivní, odsávání má u všech vývodů podobnou intenzitu a nelze je například v segmentu s nadměrným provozem zesílit. Nedostatečný odtah vede ke kumulaci nebezpečných látek a ohrožuje provoz i zdraví pracovníků.
Stejný problém se vztahuje i na ventilaci. Určité segmenty si žádají intenzivnější promíchávání vzduchu, centrální systémy ale podobným požadavkům zpravidla nedokážou dostát. Kvůli vysoké hlučnosti jsou navíc nepoužitelné kupříkladu v nákupních střediscích.
Raději samostatné jednotky
V prodejních halách jsou decentralizované ventilační jednotky už standardem, prosazují se ovšem již i ve výrobních a skladovacích halách. Jejich hlavní výhodou jsou nízké náklady na provoz a rychlá návratnost investice.
Samostatně fungující přístroje nepotřebují rozvody – odpadá tak nejen jejich stavba, ale i následná údržba a revize. Navíc je lze spojit s centrálním řízením, které se prosazuje s moderními způsoby skladování.
Požadovaný výkon přístrojů určují vnitřní dispozice haly, typ konstrukce a další parametry. Nákup ventilačních/rekuperačních jednotek by měl vzejít z nezávislého auditu. Na ventilaci a promíchávání vzduchu v hale se vyplatí myslet i během návrhu haly.