Typy halového osvětlení a jak vybrat to správné

komercni_haly

Zrak je pro člověka vůbec nejdůležitějším smyslem – přijímáme jím až 85 % informací ze svého okolí. Dobré osvětlení je proto nejen základem fungujícího a bezpečného pracovního prostředí, ale, má-li vhodnou intenzitu, ovlivňuje mimo jiné též psychickou pohodu jak člověka, tak třeba i ustájené zvěře.

Různé typy hal si žádají odlišný systém osvětlení. Ve skladových prostorách je potřeba dbát na ochranu uskladněného zboží před ostrým světlem, v zemědělských halách má volba osvětlení vliv na prosperitu chovných živočichů.

Výběr správného osvětlení znamená ušetření nemalých nákladů (z hlediska energie, úmrtnosti zvířat či poškozeného zboží). Při výběru světel je třeba brát v potaz i jejich snadnou výměnu a možnost rychlého přeuspořádání (to platí pro případy, kdy se například změní chovný charakter haly).

Průmyslové a skladové haly

Doménou tohoto typu hal je vedle uskladnění i výroba komplexních součástek a zařízení. Kvalitní, dobře distribuované rozložení světla je předpokladem bezpečné a precizní práce, skladníkům také významně usnadňuje manipulaci. Zároveň nesmí docházet k oslnění pracovníků v provozu. Tyto požadavky mají i zákonnou úpravu v podobě vládního nařízení č. 178/2001 Sb. v § 3.

Ideální volbou jsou halogenová svítidla dosahující svítivosti mezi 200 až 1 000 luxy (míra osvětlení je dána typem prostoru). V halách do výšky 12 metrů stačí závěsná světla, u vyšších staveb se dostatečné osvětlení řeší instalací bočních reflektorů.

Zemědělské haly

Osvětlení chovných stanic je náročné ze své podstaty; chovné zvěři je nutné zajistit světelný cyklus, který co nejvěrněji napodobuje její přirozený režim. Při výběru světelného systému je důležité počítat i s odpadním teplem, jež vzniká i u nejmodernějších typů svítidel, jejichž účinnost dosahuje až 95 %.

Světelný systém se musí rovněž přizpůsobit zateplení haly, v potaz je nutné brát i živočišné teplo. Požadavky na svítivost kolísají od 20 do 200 luxů. Zatímco mladá kuřata vyžadují světlo o intenzitě jen 20 luxů, u dospělých nosnic je to trojnásobek. Zcela jiné nároky má pak ustájený dobytek, kterému je třeba poskytovat rovnoměrně distribuovanou svítivost 200 luxů, a to na zhruba 16 hodin denně.

Sportovní haly

Specifické osvětlení pak vyžadují sportovní haly. To na jedné straně musí vyjít vstříc divákům, kteří potřebují mít o dění na hřišti perfektní přehled a zároveň musí rychle a bezpečně najít svá místa, na straně druhé je potřeba dbát na fyzickou a psychickou pohodu hráčů na hřišti. Příliš silné osvětlení je může vyvést z koncentrace, příliš slabé jim znemožní při hře naplno využít svůj potenciál.

Základem je proto rozdílná distribuce světla. Osvětlení pak musí splňovat také požadavky na nenáročnou údržbu.