Znáte welfare zvířat? Hnutí za chov bez bolesti a utrpení dorazilo i k nám

kravy

Máte raději kuřecí, nebo hovězí? Každý z nás sní ročně okolo 80 kilogramů masa, tedy několikanásobně více než před pár desítkami let. Zvyšující se chuť po živočišných bílkovinách nezrcadlí jen rostoucí blahobyt společnosti. V pozadí masného průmyslu stojí utrpení milionů chovných zvířat, která jsou nucena svůj život prožít na malém prostoru, často v chronických bolestech.

Ne každému je strádání živočichů ve velkochovech lhostejné. Na obrátkách nabírá v posledních letech hnutí RSCPA, bojující proti utrpení zvířat. K lepším (takzvaným welfare) podmínkám chovu skotu, drůbeže či koní může přispět každý – ať už úpravou podmínek v chovných halách, nebo upřednostněním produktů z welfare farem.

„Chov s lidskou tváří“ neznamená jen důstojný život pro živočichy. Méně zatěžuje zdroje, zlepšuje také image značky.

Welfare a pět svobod

Idea welfare je jednoduchá. Snahou jejích vyznavačů je dopřát zvířeti před porážkou šťastný život v podmínkách, jež co nejvěrněji napodobují jeho přirozené prostředí.

Welfare přístup staví na pětici takřečených svobod, principů, podle kterých by zvířata měla být chována. Patří k nim:

  • neustálý přístup k vodě a potravě,
  • dostatek prostoru,
  • prevence a léčení zranění a různých nemocí,
  • možnost rozptýlení, eliminace stresu,
  • možnost úkrytu před nepříznivými podmínkami.

Důstojný život pro všechny

Způsobů, jak podmínky velkochovů zlepšit, je nepřeberné množství. I malé opatření může pro zvířata znamenat rozdíl mezi životem v utrpení a spokojeným životem.

Drůbež

Žádný jiný živočišný druh nereprezentuje podmínky ve velkochovech tak jako drůbež. Omezený prostor v klecích je pro nosnice zdrojem neúměrného stresu. Ten se přenáší nejen do produkce vajec, ale i na samotná mláďata.

Ideálním řešením pro chov nosnic jsou prostorové klece, doplněné vhodnou podestýlkou a budkami pro snášení vajec. Brojlerům naopak vyhovují vnitřní halové výběhy.

Prasata

Nedůstojný chov prasat spočívá především v silném omezení jejich pohybu. Nastavené podmínky zvířata stresují, u prasnic mohou maskovat březost. Nemožnost vzájemné interakce mezi jedinci vede k hluboké frustraci, projevující se na kvalitě masa i počtu odchovaných mláďat.

V rámci filozofie welfare je řešením vnitřní stájový výběh s podestýlkou. Volbou vhodných materiálů a konstrukčního řešení lze životní podmínky chovu prasat ještě znásobit.

Skot

Úloha hovězího dobytka v moderních chovech je dvojí: jako zdroj masa i mléka. V důsledku obrovské poptávky produkují přešlechtěné dojnice desítky litrů mléka denně. Uvádí se, že důsledkem toho trpí čtvrtina dojných samic záněty vemene. Laktace dojnic je navíc podmíněna každoročním vrhem telete. Většina mláďat je určena pro produkci masa, část telat je určena pro roli dojnic.

Nápodoba přirozených životních podmínek skotu spočívá ve správném ustájení s návazností na venkovní výběh. Odborníci doporučují vnitřní prostory doplnit vhodnou podestýlkou a možností regulace teploty i světla.