Skladování budoucnosti: drony, velké objemy dat i důmyslná umělá inteligence

shutterstock_619137551

Budoucnost je blíže, než si myslíte. Alespoň tak to tvrdí strategie zvaná „Průmysl 4.0“, která příští desetiletí ilustruje jako místo, ve kterém opakující se (manuální i výpočetní) činnosti převezme umělá inteligence a robotizované systémy. Některé z „technologií zítřka“ využíváme už dnes, jiné jsou zatím v plenkách. Zrychlující se vývoj ale mnohé odborníky utvrzuje v tom, že automatizovaná práce není věcí příštích dekád, ale spíše let.

Jednou z mnoha oblastí, kterou čtvrtá průmyslová revoluce změní, je skladování. Už dnes se skladovací haly bez moderní technologie neobejdou – zboží pro zákazníky z celého světa je třeba vychystávat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Spolu s tím je nutné spřáhnout logistiku doručování, naskladňování nového zboží a jeho plynulý tok. Něco takového dokážou zvládnout jen sofistikované systémy.

Krásný nový svět

Průkopníkem v oblasti „moderního skladování“ je americký Amazon. Za posledních pět let dokázal souhrou pokročilé robotické manipulace a softwarového řízení snížit náklady na skladování o 20 %. Programy, jež celý skladovací kolos řídí, operují na základě důmyslných algoritmů, které umějí vyhodnotit – z hlediska nákladů a času – nejefektivnější způsob uskladnění. A co víc – postupem času díky strojovému učení software optimalizuje i sám sebe.

Manipulaci se zbožím mají pod palcem zakladače, v pokročilých fázích experimentování je zaskladňování pomocí automatizovaných dronů. Dvojici mechanických systémů doplňuje koncept dopravního robota, který rozpozná zboží pro převoz a dopraví jej na určené místo. Trasu si přitom (s ohledem na okolí) naplánuje sám.

 

Co přinese zítřek?

Za zvyšujícími se nároky na výpočetní kapacitu skladových systémů stojí koncept IoT (internet of things, internet věcí). Hon za stále vyšší efektivitou velí sbírat data z provozu i těch nejmenších součástek, v budoucnu tak bude možné určit například optimální rychlost zakladačů ve vztahu k frekvenci nakládek.

O slovo se hlásí i dnes tolik oblíbené spoluspotřebitelství, tentokrát v roli sdílených skladů. S redukcí lidského faktoru v roli manipulátorů se společnosti nebudou muset tolik obávat o své zboží, vše bude pod dohledem bezpečnostních systémů a robotů s umělou inteligencívlastní sklady tak v mnoha případech nebudou potřebné. Kromě toho se hovoří i o rozšířené realitě (v podobě „digitálních“ brýlí) nebo o automatizovaných baličkách.