Amazon, gigant, který nikdy nespí. Jak fungují jeho skladovací haly?

[caption id="attachment_667" align="alignnone" width="686"]fulfillment_1440x525 Zdroj: Amazon[/caption]

Miliardy prodaných produktů, miliardové zisky, 340 tisíc zaměstnanců. To vše pod palcem druhého nejbohatšího člověka na světě. Během dvou dekád dokázal Jeff Bazos proměnit „garážový start-up“ Amazon v jednu z největších společností světa. A také nejefektivnějších.

Sklady Amazonu jsou zosobněním Bazosovy životní filozofie: Efektivnost nade vše. Jak přesně tato obří logistická centra fungují?

Pod dohledem Velkého bratra

Alfou a omegou provozu skladů Amazonu je propracovaný systém řízený důmyslným softwarovým algoritmem. Pod jeho vedením se přijaté výrobky kódují, třídí a uskladňují, stejný program pak sestavuje trasy pro zaměstnance, kteří zboží k odeslání chystají.

Při zaskladnění vybírá software vhodné místo pro uložení dle rozměrů výrobku. Na druhu zboží nesejde. Vedle sebe tak leží knihy, zahradní hadice a třeba mobilní telefony – pod slupkou zdánlivého chaosu se ovšem skrývá řád, který Amazonu šetří prostor, čas i lidské síly.

Půlmaraton denně? Žádný problém

Při odesílání zboží zákazníkovi hrají důležitou roli takzvaní pickeři – dělníci, kteří výrobky chystají pro odeslání. Při vykonávání své práce se řídí pokyny příslušného terminálu, který je k určenému výrobku naviguje.

Není výjimkou, že denně takový zaměstnanec nachodí i přes 20 kilometrů. Času není nazbyt, normy je třeba splnit – vše musí šlapat jako perfektně seřízené hodinky.

Lidská síla je pro fungování logistických hal stále zásadní, i tady se ovšem hlásí o slovo pokrok. Pod hlavičkou divize Amazon Robotics vyvíjí internetový gigant systém, který by dokázal zboží z polic sesbírat přesněji a rychleji, než zvládne kterýkoliv člověk.

Automatizované sklady na vzestupu

„Automatických“ hal přibývá jako hub po dešti. Příklad Amazonu je první vlaštovkou z mnoha; podle odborníků má během příštích 15 let většina skladových pozic zaniknout. Budoucnost klepe na dveře. A to mnohem dříve, než jsme čekali.