
Moderní ustájení skotu: Důstojný život i rentabilní produkce
Skot hrál v lidské historii významnou úlohu. Bez nadsázky lze tvrdit, že jeho domestikace položila základy pro dnešní civilizaci. Zdomácnělý dobytek kromě produkce mléka a masa poskytoval i hrubou sílu tolik potřebnou pro budování měst a zemědělskou produkci.
Významným odvětvím živočišné výroby je chov skotu i dnes. Bohužel stoupající poptávka po živočišných produktech od dob průmyslové revoluce, požadavky na vyšší produkci a vzrůstající konkurence v chovu dobytka vyústily během 20. století v nelidské chovné podmínky, ze kterých se zemědělství snaží dodnes vzpamatovat.
Moderní typy ustájení staví na první místo pohodlí zvířete, ekonomické zájmy ustoupily do pozadí. Jak moderní zemědělství dbá o důstojný život zástupu němých tváří?
Volné ustájení
Moderní chov skotu v halách spočívá především na volném ustájení. Na rozdíl od překonaného vazného se dobytek může volně pohybovat, má dostatečný prostor pro socializaci i péči o vlastní tělo. Volný pohyb přispívá k psychickému pohodlí živočichů. To se odráží mimo jiné ve snadnějším zabřeznutí a zdravějších mláďatech, dojnice pak produkují více mléka. Menší je rovněž nemocnost a zdravotní problémy takto ustájeného skotu.
U volného ustájení je však nutné dbát na mikroklima stájového interiéru. Zejména při chovu mláďat je důležité pozorně sledovat teplotu, zabránit průvanu a zajistit dostatečné osvětlení.
Přístřeškové ustájení
Přístřeškové ustájení je ze všech druhů chovných prostředí nejpodobnější přirozenému prostředí skotu. Interiér haly zpravidla navazuje na venkovní přístřešky, ty mohou stát i samostatně. Dobytek má přístup k potravě (travinám a pícninám) v její přirozené podobně, je ale nutné zajistit napájení.
Nevýhodou přístřešků jsou menší možnosti automatizace. Též je třeba dávat pozor na aktuální počasí, zejména pak v letních měsících, neboť vysoké teploty nesnáší dobytek dlouhodobě příliš dobře a jsou pro něj nebezpečné – u dojných jedinců mohou vést až k přerušení laktace.